Kezdjük az alapokkal
Mit kell tudni az akciós hitelről
Akciós hitellel lépten-nyomon találkozhatunk, a hitelintézetek különböző csatornákon hirdetik őket. A televízióban, rádióban, óriásplakátokon és az interneten is megtalálják a potenciális ügyfeleket. Bármely típusú hiteltermékről van szó, lehet egy adott időszakban akciós. Az akciós jelző azt jelenti, hogy az adott hitel egy, vagy néhány paramétere, tulajdonsága egy adott időszak alatt kedvezőbb, mint az adott – akciós – időszakon kívül. Általában akciós kamatokat kínálnak a pénzintézetek, de sok más paraméter is lehet kedvezőbb: adott feltételek melletti pénzvisszatérítést, egy- vagy kéthavi törlesztőrészlet elengedést, vagy valamilyen tárgyi ajándékot kaphat az akciós hitelt igénylő ügyfél.
Ki igényelhet akciós hitelt?
Az akciós hitelek igénylési feltételei megegyeznek a nem akciós hitelek igénylésének feltételeivel. A pénzintézetek a megszabott igénylési feltételeken soha nem lazítanak. Ezért, a hitel típusától függően, az igénylőnek rendelkeznie kell igazolt havi jövedelemmel, általában 18-65 év közötti életkorúnak kell lennie, nem lehet rajta sem aktív sem passzív státusszal a negatív KHR listán. Ezeken túlmenően lényeges, hogy az igazolt jövedelmének a nagysága elegendő legyen az igényelni kívánt hitelösszeghez, tehát meg kell, hogy feleljen a Jövedelemarányos Törlesztési Mutató feltételeinek. Természetesen rendelkeznie kell a megfelelő személyi iratokkal is.
Mi az akciós hitel igénylésének folyamata?
Az akciós hitel igénylésének folyamata megegyezik bármelyik másik hitel igénylésének folyamatával. Egy különbség van, mégpedig az, hogy a pénzintézet befogadja a kérelmet még az akciós időszak lejárta előtt. Ez azt jelenti, hogy nem elég érdeklődni az akciós hitellel kapcsolatban hanem az igénylés benyújtásához szükséges valamennyi dokumentum birtokában be kell adni a hiteligénylést. Amennyiben ez megtörténik, az adott hitelre a bank az akciós hitel feltételeit fogja érvényesíteni.
Az igénylés folyamata a következő:
- online vagy bankfiókban történő hiteligénylés benyújtása
- a hitelbírálathoz szükséges dokumentumok bemutatása/benyújtása
- banki hitelbírálati szakasz
- pozitív elbírálás esetén folyósítás.
Megéri akciós hitelt felvenni?
Sokan hajlamosak egy-egy jól hangzó ajánlatra ráugrani. Vonzónak tűnhet, hogy egy lakáshitelhez kap az ügyfél egy kétszemélyes hosszú hétvégét egy wellness szállodában. Ezért, amikor egy akciós hitel ajánlattal találkozunk, érdemes nemcsak az vonzó akcióra figyelni, hanem a hitel egyéb, valódi paramétereire is. Úgy, ahogy minden esetben, amikor hitelt szeretnénk kiválasztani, fontos a konkrét hitelajánlathoz kapcsolódó THM értéket összehasonlítani más hitel ajánlatokkal. Megtörténhet ugyanis, hogy az akciós hitel THM értéke magasabb, mint egy másik bank nem akciós hitele. Ekkor kell mérlegelni és számolni, hogy az akciós hitel nyújtotta előny tényleg megéri-e?
Kaphat akciós hitelt olyan igénylő, aki negatív bejegyzéssel szerepel a KHR-ben?
Ahogy már korábban is említésre került, az akciós hitelek igénylési feltételei nem könnyebbek, mint a nem akciós hitelek igénylési feltételei. Ezért azok az igénylők, akik szerepelnek a negatív KHR listán, akciós hitelt sem kaphatnak. A bankok nem azért kínálnak akciós hiteleket, mert bárkinek hajlandók hitelt nyújtani, hanem mert azok közül szeretnének minél több ügyfelet megkaparintani, akik hitelképesek.
Milyen futamidő válasszunk az akciós hitelhez?
Az akciós hitel esetében is igaz, ami minden egyéb hitel esetében is. Minden hitel annál olcsóbb, minél rövidebb a futamidő. Ezért akciós hitelnél is a lehető legrövidebb futamidő érdemes kiválasztani. A futamidő hosszát befolyásolja a hozzá párosuló havi törlesztőrészlet nagysága. Csak olyan futamidőt szabad kiválasztani, aminek a törlesztőrészletét még kényelmesen tudjuk a futamidő teljes hossza alatt fizetni.