Kezdjük a gyorskölcsön alapokkal
Mit kell tudni a gyorskölcsönről
Gyorskölcsönre több esetben is szükségünk lehet. Például, ha egy váratlanul felmerülő kiadást kell fedeznünk és már másnap szükségünk van a pénzre, akkor érdemes ezt a fajta kölcsönt választanunk. Ugyanis bármikor megeshet velünk, hogy az autónk lerobban vagy a számítógépünk tönkre megy és ilyenkor könnyen kerülhetünk kellemetlen helyzetbe, ha nem rendelkezünk kellő megtakarítással, hiszen ezek az eszközök a hétköznapjaink szerves részét képzik, így ebből adódóan szükség van rájuk.
Fontos viszont, hogy a “gyorskölcsön” mint pénzügyi fogalom nem egy jól meghatározott definíció, sokkal inkább egy az általános szóhasználatban elterjedt kifejezés. Általánosságban a könnyen, rövid idő alatt igényelhető, alacsonyabb összegű és szabad felhasználású hitelek sorolhatóak ebbe a csoportba.
Ki jogosult gyoskölcsönre?
Bárki jogosult lehet, aki rendelkezik az igényléshez szükséges dokumentumokkal és megfelel a feltételeknek. Az alábbiakra van szükségünk:
- érvényes személyi azonosító okmányok,
- lakcímkártya,
- adókártya,
- 30 napnál nem régebbi munkáltatói igazolásra,
- saját névre szóló közüzemi számlára,
- bankszámlakivonatra – amennyiben nem a számlavezető bankunknál igényeljük a kölcsönt
Bizonyos esetekben a bankok további feltételeket szabhatnak meg, mint például a havi jövedelem érjen el egy bizonyos összeget.
Mik a gyorskölcsön legfőbb jellemzői?
A gyorskölcsön, mint pénzügyi termék nem sokban különbözik a személyi kölcsöntől. Nem véletlenül, hiszen a személyi hitelek kategóriájába soroljuk. Azonban van közöttük néhány fontos különbség:
- a felvehető hitelösszeg jellemzően pár százezer, maximum egymillió forintig terjed,
- akár 1 órával a hiteligénylés után már hozzájuthatunk a pénzhez,
- gyorshitel révén a futamidő is rövidebb, így leginkább hetekben szokás számolni, nem pedig hónapokban,
- a gyorsaság következtében valamivel drágább, mint egy személyi kölcsön
Vannak hátrányai a gyorshitelnek?
Mint mindennek, ennek is vannak hátrányai. Az egyik ezek közül, hogy a hiteligénylő csak egy relatív alacsony összeget tud felvenni, nincs lehetőség milliós kölcsönök felvételére, arra ott vannak a személyi hitelek.
A másik hátránya, hogy szemben a személyi kölcsönök átlagosnak mondható teljes hiteldíj mutatójával, a gyorskölcsönöknél ez a mutató magasabb, vagyis jelentősen drágábbak, ezáltal pedig nagyobb terhet is jelentenek az adósnak.
Milyen előnyei vannak a gyorskölcsönnek?
Ahogy a személyi kölcsönök, úgy a gyorskölcsönök is szabadon felhasználhatók. Előnyei közé tartozik még, hogy rendkívül gyors a hitelbírálat, így pár órán belül már a bankszámlánkon lehet a hitelösszeg. Továbbá nincs szükség ingatlanfedezetre vagy kezes bevonására, ami szintén megkönnyíti az igénylés folyamatát. Ugyanakkor érdemes tájékozódni és megfontolni, hogy szükségünk van-e gyorkölcsönre, hiszen a gyorsaság nincs ingyen, néhány esetben magas THM-ekkel találkozhatunk.
Mire figyeljünk?
Ahogy azt az MNB is kiemelte a gyorskölcsönkről szóló tájékoztatójában, a gyorskölcsönök esetében gyakori, hogy járulékos szolgáltatásként olyan díjtételek is megjelennek a hirdetésekben, amelyeket nem tartalmaz a THM. A leggyakoribb példák az otthoni vagy gyorsított szolgáltatási díjak. Ezekben az esetekben további, általában egyszeri díjak megfizetésével a szokásos ügyintéséi helytől eltérő helyszínen, vagy gyorsított eljárásban juthatunk a kívánt összeghez.
Figyeljünk, hogy az igénylésnél minden szükséges dokumentumot nyújtsunk be, így elkerülhető, hogy a bank elutasítsa hitelkérelmünket. Ugyan szabadon felhasználható hitelről van szó, azonban nem fogjuk tudni felhasználni például új gépjármű vásárlásra vagy lakásfelújításra, mivel a költségeket nem fedezi. Kis összegű hitelek esetén megérheti havi törlesztő helyett inkább a heti törlesztést választani, hiszen ez által könnyebben menedzselhetővé válhat a kölcsön.
Milyen kockázatai lehetnek a gyorskölcsön felvételének?
- Ha az adós nem tudja fizetni a hitel törlesztőrészletét, akkor a késedelmi kamatot és a követeléskezelés költségei is az adóst terhelhetik.
- Emellett a hitelező az adós adatait továbbíthatja a KHR rendszerbe, amely a későbbi hitelfelvételt nagyban megnehezítheti.
- Általánosan a hitelfelvétel során jelentős kockázat még a változó kamat, ugyanakkor jelenleg szinte minden gyorskölcsön kamatperiódusa rögzített kamatozású.
További hasznos témák: