Mi az a Kamatadó?

A magánszemély befektetett pénzének gyarapodásából származó jövedelem után, a személyi jövedelemadóról szóló törvény (Szja tv.) szabályozása szerint fizetett összeget kamatadónak nevezzük.

Az adó mértéke 15%, egy lineáris típusú adóról van szó, amit a kifizető von le és vall be, tehát a magánszemélynek nincs bevallási kötelezettsége. Nézzük meg, mi után kell kamatadót fizetni és milyen esetekben kaphat a magánszemély kedvezményt vagy mentességet.

A személyi jövedelemadóról szóló törvény a befektetett tőke után kapott kamat, hozam után kell kamatadót fizetni. A törvény alapján kamatnak minősül többek között a betétek után kapott kamat, értékpapírból származó kamat/hozam, nyereménybetétkönyv tárgynyereménye, biztosítói kifizetésekből származó jövedelem, bizonyos feltételek mellett a szövetkezet által fizetett kamat.

A jogalkotó a hosszú távú befektetésre szeretné ösztönözni a magánszemélyeket, ezért bizonyos idő eltelte után kedvezmény, vagy mentesség jár a kamatadóra. A tartós befektetési számla (TBSZ), vagy nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) esetében a 3 évet meghaladó megtakarítás után kivett kamatra 10%,-os kamatadó kerül felszámításra, míg az 5 éven túl megkapott kamatok esetében már mentesség, 0%-os kamatadó érvényes.

Minden esetben, amennyiben belföldi kifizetőtől származik a kamatjövedelem, a kifizető számítja ki, vonja le és vallja be a magánszemély helyett. Abban az esetben szükséges a magánszemélynek szerepeltetnie a kamatadót az adóbevallásában, amennyiben a kamatjövedelem külföldi kifizetőtől származik.

Friss hírek

Szakmai tartalmak

  • Mi is az a PSD2?

    A PSD2 (Payment Services Directive 2,) az Európai Unió által bevezetett jogszabály, amely az elektronikus fizetéseket és pénzügyi szolgáltatásokat szabályozza az EU-n belül.   A PSD2 főbb céljai Az innováció ösztönzése: Az irányelv ösztönzi az innovációt és a versenyt a digitális fizetési szolgáltatások piacán. Ez lehetővé teszi, hogy új és innovatív fizetési szolgáltatások jelenjenek meg

  • A kezesség fajtái

    Mit jelent a kezesség? A kezességi szerződésben a kezes arra vállal garanciát, hogy amennyiben a kötelezett nem képes fizetni, akkor ő teljesíti a kötelességeket a jogosult javára. A kezességi szerződést minden esetben kötelező írásban megkötni. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a kezes kötelessége nem válhat terhesebbé, mint amilyen az a szerződés megkötésekor volt. A kezes nem

  • A jó kamatperiódus kiválasztásának jelentősége

    Kamatperiódus A kamatperiódus azt az időszakot foglalja magában, ami alatt nem változik egy hitelügylet kamata, vagyis egy kamatperióduson belül mindig fix hitelkamattal lehet számolni. A hitelkonstrukció kamatperiódusát minden esetben a hitelfelvevő választhatja ki a pénzintézet által kínált lehetőségek közül. A futamidő alatt azonban nincs lehetőség arra, hogy a kiválasztott kamatperiódus módosításra kerüljön. Az adott kamatperiódus