A fix kamatozású hitelek havonta esedékes díját fix törlesztőrészletnek nevezzük.

Mitől is válik egy törlesztőrészlet fixxé? A jelenleg elérhető banki hitelek forint alapúak. Ez azt jelenti, hogy az ügyfél egy bizonyos mennyiségű forint hitelt vesz fel a banktól. Ezt az összeget tartja nyilván az ügyfél hitelszámláján a pénzintézet. Erre az összegre számolják a kamatokat. A törlesztőrészletek változásából fakadó bizonytalanság csökkentése végett a pénzintézetek szinte valamennyi hiteltermékek esetében fix kamatozást ajánlanak. Egy személyi kölcsönnél, melynek maximális futamideje 8-10 év, a szerződés aláírásakor megállapított hitelkamat végig, a teljes futamidő alatt érvényes lesz. Így az ügyfél számára a kölcsön törlesztése kiszámítható, nem érheti meglepetés, mivel a kamat nem fog változni és a kölcsön devizaneme is forint, tehát ebből fakadó bizonytalanságra nem kell számítani.

Korábban a devizahitelek esetében a törlesztési árfolyam miatt minden hónapban más volt a törlesztőrészlet összege, valamint a kamat is gyakrabban változott.

A lakáshitelek esetében lehetséges akár 30 éves futamidő is. Ezeknél a hiteleknél a kamatot kamatperiódusonként nem változtatja a bank, a kamatperiódus pedig lehet 5, 10 vagy akár 15 éves is. Így ezeknél a kamatperiódusok lejártakor elképzelhető kamatváltozás, így törlesztőrészlet módosítás is, de kamatperióduson belül fix törlesztőrészlettel számolhat az ügyfél.