Mi az az Előtörlesztési díj?

A hitel futamidő lejárta előtti bizonyos mértékű tőketörlesztése után a hitelintézet által felszámított díjat előtörlesztési díjnak nevezzük.

Az előtörlesztési díj mértéke bankonként és hitelfajtánként eltérő mértékű lehet, a hitelhez kapcsolódó kondíciós listában kerül feltüntetésre. Általánosságban elmondható, hogy az előtörlesztett hitelösszeg 1%-a az előtörlesztési díj szokásos mértéke. Ez azt jelenti, hogy amennyiben az adós például 100 ezer forintot törleszt elő, a bank ezer forintot számol fel előtörlesztési díj címén.

Az előtörlesztési díjat minden egyes előtörlesztés esetén felszámítják. Erre akkor kerül sor, ha részleges előtörlesztés történik. Ilyen esetben az adós választhat akár rövidebb futamidőt, ami mellett megmarad az addigi havi törlesztőrészlete, vagy nem változtat a futamidőn, és ebben az esetben a havi törlesztőrészlet összege csökken.

Bizonyos típusú hitelek esetében a bank nem számít fel előtörlesztési díjat. A minősített fogyasztóbarát lakáshitelek esetében, amennyiben lakástakarékpénztári megtakarításból történik az előtörlesztés, az előtörlesztés díjmentes.

Teljes előtörlesztés esetében, amit végtörlesztésnek is neveznek, szintén az előtörlesztési díj kerül felszámításra, de egyúttal a hitel is lezárásra kerül, hiszen az adós a teljes tartozását visszafizette.

Friss hírek

Szakmai tartalmak

  • Mi is az a PSD2?

    A PSD2 (Payment Services Directive 2,) az Európai Unió által bevezetett jogszabály, amely az elektronikus fizetéseket és pénzügyi szolgáltatásokat szabályozza az EU-n belül.   A PSD2 főbb céljai Az innováció ösztönzése: Az irányelv ösztönzi az innovációt és a versenyt a digitális fizetési szolgáltatások piacán. Ez lehetővé teszi, hogy új és innovatív fizetési szolgáltatások jelenjenek meg

  • A kezesség fajtái

    Mit jelent a kezesség? A kezességi szerződésben a kezes arra vállal garanciát, hogy amennyiben a kötelezett nem képes fizetni, akkor ő teljesíti a kötelességeket a jogosult javára. A kezességi szerződést minden esetben kötelező írásban megkötni. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a kezes kötelessége nem válhat terhesebbé, mint amilyen az a szerződés megkötésekor volt. A kezes nem

  • A jó kamatperiódus kiválasztásának jelentősége

    Kamatperiódus A kamatperiódus azt az időszakot foglalja magában, ami alatt nem változik egy hitelügylet kamata, vagyis egy kamatperióduson belül mindig fix hitelkamattal lehet számolni. A hitelkonstrukció kamatperiódusát minden esetben a hitelfelvevő választhatja ki a pénzintézet által kínált lehetőségek közül. A futamidő alatt azonban nincs lehetőség arra, hogy a kiválasztott kamatperiódus módosításra kerüljön. Az adott kamatperiódus