Mit jelent a Bank?

A bank a hitelintézetek közé tartozó pénzügyi intézmény, amely elsősorban pénzügyi szolgáltatásokat nyújt.

Hagyományos értelemben a bankok a betétesek betéteit gyűjtik és kezelik és azoknak nyújtanak hitelt, akiknek pénzre van szükségük. Tekinthetők ezért a modern piacgazdaság motorjának.

A bankok bevétele a nyújtott hitelek kamatainak és a betéteseknek fizetett kamatok különbözetéből adódik. A mai alacsony kamatkörnyezetben a bankok egyéb díjakkal növelik bevételeiket, illetve befektetési tevékenységeket is folytatnak, amelyekből szintén bevételekre tesznek szert.

A bankok működése engedélyhez kötött, és az adott ország pénzügyi felügyeleti szervei gyakorolják felettük a törvényességi felügyeletet.

A bankoknak különböző típusa létezik, a hagyományos banki tevékenységet az úgynevezett kereskedelmi bankok látják el. Az ország központi monetáris ügyeit az adott ország jegybankja végzi és felügyeli.

Léteznek úgynevezett befektetési bankok is, amelyek jellemzően nem természetes személy ügyfelekkel rendelkeznek, hanem vállalatok képezik az ügyfélkörüket. Fő működési területük a vállalati részvény és kötvénykibocsátások szervezése.

Manapság már egyéb jelzőkkel is illetik azokat a bankokat, amelyek egy speciális ügy köré szerveződnek. Ilyenek lehetnek a közösségi bank, zöld bank, etikus bank vagy alternatív bank.

Friss hírek

Szakmai tartalmak

  • Mely ingatlanokra nem kaphatunk lakáshitelt és mi lehet ilyenkor a megoldás?

    A lakáshitel egy viszonylag kötöttebb konstrukció, melyben a megvásárolni kívánt ingatlanra és a terheltre is egyaránt komoly feltételek vonatkoznak, szemben a személyi kölcsönnel. Melyek azonban a lakáshitel feltételei? Mi a lakáshitel? A lakáshitel egy olyan gyűjtőfogalom, mely magában foglalja az összes olyan jelzálog alapú hitelkonstrukciót, ami kizárólag lakóingatlan célra használható fel. Amelyből: új ingatlant vásárolhatunk;

  • KHR – Az egyik legnagyobb buktató a hitelképesség vizsgálatakor

    A KHR-nek elsődlegesen a hitelképességünk szempontjából van jelentősége, azon belül is annak, hogy hogyan szerepelünk rajta, ugyanis innen bármelyik pénzintézet lekérheti a hiteltörténeti előzményeinket. De mi is pontosan a KHR lista? Mit tartalmaz? Hogyan kerülünk fel rá és hogyan kerülhetünk le róla? Mi a KHR? A Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) lista nyilvántartja a magánszemélyek és vállalkozások

  • Mire figyeljünk, ha a spórolás a cél?

    A rekord magas infláció, az általános drágulás az élet minden területén érezteti hatását. A jövedelmi viszonyoktól függetlenül ez mindenkit arra ösztönöz, hogy racionalizálja a kiadásait. Mit tehetünk a spórolás jegyében? Főként a kiadások visszafogásával, az energiafelhasználás és a fogyasztás csökkentésével, valamint a pénzügyi megtakarítások biztonságos, kiszámítható, magas hozamot ígérő elhelyezési lehetőségeinek felkutatásával reagálhatunk jól az