Mikor érdemes faktoringot választani banki hitel helyett?

Minden cégvezető jól ismeri a banki hitelek nyújtotta lehetőségeket, ám nem ez az egyetlen vállalati finanszírozási megoldás. A likviditás fenntartása érdekében egyszerű és gyors megoldás lehet a faktoring.
Mi is az a faktoring?
A faktoring egy vállalat finanszírozási megoldás, amely keretében egy adott gazdasági társaság engedméezi (tehát eladja) a vevő számlát egy faktorcég számára.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy cég kiállított számla követelésének eladásával azonnal bevételhez tud jutni, ahelyett, hogy kivárná a 30 vagy akár 120 napos fizetési határidőt. A faktoring esetében tehát nem hitelről van szó, hiszen egy korábbi teljesítés ellenértékéről beszélünk.
Faktorálás során a számlát engedményező (eladó) cég, a vevő és a faktorcég a három szereplő. A számlát eladó cég tehát a kiállított számláját a faktorcég számára adja el, amely azért a bruttó összeg egy meghatározott részét rövid időn belül, akár 1 nap alatt kifizeti. A vevő természetesen a faktorcégnek fizeti ki a számla ellenértékét.
Mi a különbség a faktoring és a hitel között?
A fentiek alapján jól látszik, hogy a faktoring és a banki hitel két teljesen eltérő vállalkozások számára elérhető finanszírozási megoldás. Banki hitel esetén az ügylet a bank és a hitelt igénylő vállalkozás között zajlik, akár több éves futamidővel, és fedezet meghatározásával. Faktoring esetében általában pár hónapos futamidőről beszélünk, fedezetnek pedig a számlát vagy követelést tekinthetjük.
Mik a faktoring előnyei?
A faktoring előnyei közül az alábbiakat érdemes kiemelni:
- Tervezhetőbbé válnak a jövőben felmerülő bevételek, csökkenthető a kesei vagy nemfizetésből eredő kockázat
- Átmeneti likviditási és finanszírozási problémák kezelhetőek nagy összegű és hosszú fizetési határidővel kiállított számlák esetén
- Nem szükséges követelésbehajtási problémákkal bajlódni, a faktorcég ezt a feladatot is elvégzi
- Míg banki hitel esetében a vállalkozás hitelképességét vizsgálja a hitelező, faktoring esetében a vevő fizetési képessége és fizetési hajlandósága az, amit a faktoring cég vizsgál
A faktoringnak természetesen költsége is van, amelyet a faktorcégek egyedileg határoznak meg. Általában ennek alapja a számla ellenértéke, és ez fedezi kési és nemfizetésből, eredő kockázatokat valamint az esetleges behajtási költségeket is.
Összefoglalva tehát a faktoring és a banki hitel jól megfér egymás mellett mint a két legnépszerűbb finanszírozási lehetőség, hiszen eltérő helyzetekben, de hasonló problémákra tudnak megfelelő megoldást biztosítani.
Hozzászólások
Még nem szólt hozzá senki.
Be kell jelentkeznie hogy véleményt írhasson.
Bejelentkezés