A változó kamatozású hitelek változó kamatának alapjául szolgáló, nyilvánosság számára hozzáférhető irányadó kamatlábat referenciakamatnak nevezzük.
A változó kamatozású hitelek esetében a hitel kamata a szerződésben meghatározott időszakonként megváltozik. A felszámított kamat két részből áll: a referenciakamatból és a kamatfelárból. Amennyiben a referenciakamat mértéke 3,7% és a kamatfelára a hitelintézetnek 3%, akkor a hitelkamat 6,7% lesz. Ez addig érvényes lesz az ügyfél hitelszerződésére nézve, amíg nem jön el a következő referenciakamat-változás időpontja.
A referenciakamat tehát az az irányadó kamatláb, ami alapján a kereskedelmi bankok hitelhez jutnak a bankközi piacon. Ez tehát az az összeg, ami számukra a hitel ára. Az ő árrésük a nyújtott hitelen pedig a kamatfelár lesz. Mivel a változó kamatozású hitelek elvileg kedvezőbb kamatozásúak, mint a hosszú kamatperiódussal rendlelkezők, így a bank természetesen érvényesíti a referenciakamat-változásból eredő többletköltségét az ügyféllel szemben. Ezáltal válik kockázatosabbá a változó kamatozású hitel az ügyfél számára.
A forinthitelek esetében a referenciakamat változtatására a BUBOR – Budapesti Bankközi Kamatláb változása esetén kerül sor.