A hitelösszeg az a pénzösszeg, amennyit a hiteligénylő felvesz a pénzintézettől. Ez az összeg eltérhet attól az összegtől, amennyi a hiteligénylésben szerepel.
A hitelkérelmek elbírálása során a hitelintézetek megvizsgálják a hiteligénylő hitelképességét. Amennyiben a hiteligénylő az alapfeltételeknek megfelel, elképzelhető, hogy végül kevesebb összegű hitel hajlandó nyújtani, mint amennyit az igénylő szeretett volna. Ennek két oka lehet. A hitelfedezeti mutató, a másik a jövedelemarányos törlesztési mutató.
A hitelfedezeti mutató ingatlancélú hitel esetében azt határozza meg, hogy maximálisan mekkora összeget kaphat az igénylő az adott ingatlanra. A jelenlegi szabályozás alapján a maximálisan nyújtott hitel nem haladhatja meg a hitelfedezeti érték 80%-át. Ez azért lényeges, mert gyakran előfordul, hogy a hiteligénylő szeretné a maximálisan megkapható 80%-ot megigényelni, de a bank végül ezt nem teszi lehetővé, mert például az értékbecslő alacsonyabb értékűnek értékelte a hitel biztosítékául szolgáló ingatlant, mint amennyi annak vételára volt. Ilyen esetben az igénylő kénytelen pótlólagos fedezetet bevonni (például egy másik ingatlant), vagy más forrásból biztosítani a különbözetet.
A másik fontos mutató a JTM. A jelenlegi szabályozás alapján amennyiben az igazolt nettó jövedelme az igénylőnek 400.000.- forintnál kevesebb, úgy annak maximum 50%-a fordítható hiteltörlesztésre, ha több, akkor 60%-a. Természetesen a bankok nem kötelesek ezekhez a maximum értékekhez igazítani a nyújtott hitel törlesztőrészletét. Tehát ez a két mutató befolyásolja alapvetően azt, hogy mekkora összeg lesz a hitelösszeg.