A pénzintézetek komoly szabályok alapján döntik el, hogy kinek a hitelkérelmét hagyják jóvá. A bankok számára a bevételt a kihelyezett hitelek után kapott kamatok jelentik, de minden bank nagyon alaposan mérlegeli, hogy az adott igénylő vissza fogja-e fizetni a folyósított hitelt. Ezért minden bank meghatároz bizonyos feltételeket, amelyeknek meg kell felelnie az igénylőnek. Nézzük meg ezeket külön-külön:
Az igénylő jövedelme
A jövedelem megléte illetve nagysága alapvetően befolyásolja egy magánszemély hitelképességét. Aki nem tud jövedelmet igazolni, nem kaphat hitelt, hogyan is kaphatna? Milyen forrásból törlesztene?
Akinek van igazolható jövedelme, az már könnyebben kaphat hitelt. De ebben az esetben is fontos feltételeknek kell megfelelni. A munkaviszony legyen határozatlan idejű, az igénylő ne legyen próbaidő alatt (hiszen akkor egyik napról a másikra megszűnhet a munkája). Aki nem munkaviszonyban dolgozik, nehezebb helyzetben van, ott NAV-os adóigazolás szükséges arról, hogy milyen bevétele van, mint vállalkozó. Jó hír, hogy egyre több bank elfogad külföldi jövedelmet – persze bizonyos feltételekkel.
KHR – BAR lista
Mindenki számára ismerős a KHR rövidítés. A BAR listát felváltó Központi Hitelinformációs Rendszert azért hozták létre, hogy az adósok, hitelfelvevők fizetési szokásainak, hajlandóságának legyen nyoma, illetve azért, hogy rögzítésre kerüljön benne, ha valaki valamelyik pénzügyi szolgáltatótól hitelt vett fel.
Ha valakiről negatív információk vannak a KHR-ben, akkor bizony nehezen kaphat hitelt, szinte minden pénzintézet elutasítja az ilyen ügyfelet. Ennek oka az, hogy ha már korábban késedelembe esett, talán újra előfordul, ez pedig nagyban növeli a hitelkihelyezés kockázatát.
Az igénylő életkora
A bankok nagyon fiatal igénylőknek – akiknek még nincs hiteltörténetük, vagy jövedelmük -, illetve nagyon időseknek nem nagyon ad hitelt. Az ő esetükben általában kezes vagy adóstárs bevonását követelik meg. Általánosságban elmondható, hogy nagyjából 21-70 éves kor között kaphatnak hitelt az igénylők.
Az igénylő családi állapota
Egy nagyobb összegű, jellemzően lakáshitelnél kötelező házastársat bevonni az ügyletbe. A bankok szívesebben hiteleznek úgy, hogy két személy igazolja a havi jövedelmét. Ettől függetlenül egyedülállók is kaphatnak hitelt, talán nagyobb kockázati felárral.
Jelzálog alapú hitel esetében a fedezetként bevont ingatlan
Ha lakáshitelt veszünk fel a bank felértékelteti az ingatlant, hogy tiszta képe legyen annak valós piaci értékéről. Ezt teszi akkor is, ha jelzálog alapú kölcsönt igényel valaki. Az ingatlan elhelyezkedése és állapota nagymértékben befolyásolja az elbírálást, mert egy nem piacképes ingatlan nem sokat ér abban az esetben, ha az adós nem fizet és a bank az ingatlan értékesítéséből kénytelen visszaszerezni a kölcsönadott összeget.
Az igénylő meglévő kölcsönei
Igényléskor a bank minden olyan kölcsönről tudni akar, amivel az igénylő rendelkezik, hiszen azokat is az igazolt jövedelemből törleszti. Ebbe a kategóriába tartoznak a folyószámlahitelek és a diákhitel is.
Az igénylő bankszámlakivonata
Végül, de nem utolsó sorban az igénylőtől bekért bankszámlakivonat is az egyik legfontosabb eleme a hitelbírálatnak. A Bankszámlakivonat sokat elmond az igénylőről. A fizetési szokásait ismerik meg belőle a banki szakemberek, az pedig lényeges információ az igénylő pénzügyi érettségéről.
Vannak feltételek, amelyektől adott esetbe eltekinthetnek a hitelintézetek, de az összes feltétel komplex vizsgálata nélkül nem történik hiteligénylés elbírálás. Ezért nagyon fontos a részletes tájékozódás hitelfelvétel előtt, hogy olyan banknál nyújtsuk be igénylésünket, amelyiknél nincsenek kizáró feltételek.