Nem szükséges engedély a kereskedői részletfizetés nyújtásához, a jogi kereteket a Ptk. határozza meg az alábbiakra tekintettel.

A Hpt. 6. § (5) bekezdése meghatározza a hitel és pénzkölcsön nyújtási tevékenység alóli kivételek körét.

„(5) Nem minősül pénzkölcsön nyújtásának b) az egymással áruszállítási vagy szolgáltatási jogviszonyban álló vállalkozások vagy természetes személyek által e jogviszonyra tekintettel adott halasztott fizetés vagy előleg (kereskedelmi kölcsön)”

A halasztott fizetés vagy kereskedelmi kölcsön nyújtásról tehát akkor beszélhetünk, ha az üzleti partnerek között már fennálló (vagy a halasztott fizetés biztosításával egyidejűleg létrejövő) áruszállítási jogviszony (mint alapjogviszony) van, s a halasztott fizetés (akár részletfizetés formájában) a fenti jogviszonyhoz szorosan kapcsolódóan valósul meg, tehát a társaság és a vevők közötti áruszállítási jogviszony a kereskedelmi kölcsön nyújtás előfeltétele. Az MNB következetesen képviselt álláspontja értelmében, amennyiben az ügyleti konstrukció gazdasági célja elsődlegesen az eszközök/szolgáltatás értékesítése és abból történő profitszerzés, nem pedig az eszköz értékéhez képest aránytalanul magas ügyleti kamat meghatározásával kamatbevételből nyereség realizálása, akkor a fenti, Hpt. 6. § (5) bekezdés b) pontjában foglalt kivétel szabály alkalmazható – ahogy a gyakorlatban is számos társaság nyújt halasztott fizetési lehetőséget a vásárlói részére.