Banki videós azonosítás – hogyan is működik? Bankszámlanyitás? Adatváltozás új személyi okmány miatt? Új mobiltelefonszám? Eddig az ilyen helyzetekben az egyedüli megoldás a személyes ügyintézés volt.
jacint.biro

jacint.biro

november 26, 2018

0 hozzászólás

Banki videós azonosítás – hogyan is működik?

Bankszámlanyitás? Adatváltozás új személyi okmány miatt? Új mobiltelefonszám? Eddig az ilyen helyzetekben az egyedüli megoldás a személyes ügyintézés volt. Szükséges volt, hogy az ügyfél személyesen megjelenjen és a banki ügyintéző meggyőződjön az illető személyazonosságáról. Ez természetesen elsősorban az ügyfél biztonságát szolgálta, de hányszor okozott kellemetlenséget bármelyikünknek?

Kijelenthető, hogy ez már a múlt. Eljött az idő, amikor a fentiek miatt nem kell személyesen megjelenni a bankfiókban. Eljött a videón keresztül történő azonosítás kora.

Természetesen, mint minden új dolog, ez is egyelőre csak néhány piaci szereplőnél érhető el jelenleg, de biztosak lehetünk abban, hogy a jövőben ez változni fog. Elképzelhető, hogy ugyanolyan nagy hatással lesz az életünkre, mint annak idején az internetes bankolás elindulása volt.

De hogyan is működik a banki videós azonosítás? Természetesen bankonként eltérő lehet a folyamat, de lényegét tekintve azonos.

Először is szükséges egy számítógép vagy okostelefon, működő, megfelelő sávszélességű internetkapcsolat, és kamera. Az ügyfél egy erre a célra dedikált honlapon kitölti a szükséges adatokat, majd ezután kerül sor a videóhívásra az ügyfél és a banki ügyintéző között. Az ügyintéző feladata, hogy meggyőződjön az ügyfél személyazonosságáról. Ezen felül szükséges, hogy az ügyintézésről készülő videófelvételen látszon is az, aminek látszani kell. Itt elsősorban az ügyfélről van szó, valamint az azonosításra használt dokumentumról is. Az ügyintézőnek el kell érnie, hogy az ügyfél olyan módon tartsa a kezében az azonosításra használt dokumentumot, hogy látszon rajta pl. a holografikus védelem mintája is. Ez biztosítja a bankot arról, hogy tényleg a saját dokumentumát tarja a kezében az azonosítási szolgáltatást igénybe vevő ügyfél.

Van pénzügyi szolgáltató, amelyik csak okostelefonon keresztül történő videóazonosítást végez, és van olyan, amely megteszi ezt webkamerával rendelkező számítógépen keresztül is.

Például az RBI – Raiffeisen Bank International bécsi videóazonosítási központja többlépcsős biztonságos folyamatot hozott létre azért, hogy fel sem merüljön a visszaélés lehetősége ennél az azonosítási formánál.

A mobiltelefonon keresztül végzett azonosítási folyamat része, hogy az ügyfél letölt egy IDnow nevű appot az App Store vagy Google Play áruházból, majd az azonosítási felületen kapott kóddal belép az appba. Ezután jelenik meg a képen az azonosítás végző banki ügyintéző, aki át tudja venni az irányítást az okostelefonunk kamerája és LED világítása felett. Ez megkönnyíti az azonosítást az ügyfél számára, mivel szabad kezeivel – miután hangosan kimondta a nevét – a kamera irányába tudja tartani az azonosításra használt dokumentumot. Ezután az ügyintéző utasításai szerint kell mozgatni a dokumentumot úgy, hogy látható legyen a holografikus védelem. Ha ez sikeres, az ügyintéző megkéri az ügyfelet, hogy hangosan mondja el dokumentum sorszámát valamint a mobiltelefonszámát. Ezután érkezik a telefonra egy szöveges üzenet, mely tartalmaz egy kódot, amit megadunk a banki azonosítási felületen – és kész is! Ennyire egyszerű és gyors. Máris folytatódhat a banki ügyintézés.

A banki videóazonosítással mindenki rengeteg erőforrást takaríthat meg. Az ügyfélnek nem kell elmennie a bankba, ráadásul hosszabb nyitvatartási időben lehetséges ez a fajta bankolás. A bank számára pedig sokkal költséghatékonyabb működést tesz lehetővé.

Bízzunk benne, hogy nálunk is gyorsan elterjed a videóazonosítás és élvezhetjük előnyeit banki ügyintézéseink során.

 

Hozzászólások

Szólj hozzá

Hozzászólások letiltva ennél a bejegyzésnél