Törlesztési moratórium 2020

2020. március 19-től 2020. december 31-ig törlesztési (fizetési) moratórium lépett életbe, melynek köszönhetően lehetőséged van a törlesztés szüneteltetésére.

  • A moratórium minden 2020. március 18. előtt folyósított kölcsön-, hitel-, valamint lízingszerződésre érvényes.
  • Érvényes tehát a személyi kölcsönökre, jelzáloghitelekre, áruhitelekre, keret jellegű hitelekre és vállalati hitelekre is.
  • Így 2020-ban nem szükséges fizetni a törlesztőrészletet, és 2021-től sem fog növekedni a havi törlesztőrészlet
  • A hitel moratórium automatikus, így azt külön kérni nem kell. Ugyanakkor le is mondható.
  • Kalkulátorunkkal kiszámíthatod, hogy a moratórium ideje alatt mennyi kamat gyűlhet össze.

Törlesztési moratórium kalkulátor



Ft

%

Moratórium alatt összegyűlt kamatok becsült összege
0 Ft
A fenti számítás 2020.12.31-ig összegyűlt kamatokat mutatja be, abban az esetben ha élni kívánsz a moratórium lehetősével. Fontos, hogy a fenti összeget csak becsülni tudjuk, és a termék egy paramétereitől függően a tényleges érték eltérő lehet.

Gyakori kérdések a törlesztési moratóriummal kapcsolatban

 

Mit jelent számomra a törlesztési moratórium?

A törlesztési moratórium egy 2019. március 18-án megjelent kormányrendeletnek megfelelő fizetési haladék, melynek köszönhetően 2020 év végéig nem szükséges a hiteled utáni havi törlesztőrészletet megfizetned. Tartozás elengedést ez nem jelent, csupán átmenetileg nem kell törlesztened.

De akkor ez most kötelező?

Természetesen nem, ha nem szeretnél élni a moratórium lehetőségével, lemondhatsz erről a hitelintézetednél. Viszont erre nem csak most, de a moratórium ideje alatt bármikor van lehetőséged.

Számít mikor vettem fel a hitelem?

Igen, fontos, hogy a 2020. március 18. előtt felvett  hitelekre és kölcsönökre vonatkozik a moratórium.

Milyen hiteltermékeket érint ez az egész?

A kormányrendelet szerint valamennyi fogyasztási hitel- és lízingszerződére, valamint jelzáloghitelre is vonatkozik a fizetési moratórium.  Ugyanakkor érdekes kérdés, hogy hogyan érinti a rendelet a futamidővel nem rendelkező, keret jellegű termékeket, mint amilyen a folyószámlahitel vagy hitelkártya. Ezt a kérdést várhatóan a további részletszabályok tisztázzák majd.

Mi a helyzet az autó hitellel és az autó lízinggel?

A moratórium hitelcéltól függetlenül az autóvásárlásra felhasznált hitelekre és a lízingszerződésekre is vonatkozik.

Akkor jól gondolom, hogy az áruhitelekre is vonatkozik?

Igen, a 2019. március 18. előtt folyósított áruhitelekre is vonatkozik a törlesztési moratórium.

Mi történik a futamidővel, ha élek a moratórium lehetőségével?

A rendelet szerint a havi törlesztőrészlet nem módosulhat, így a futamidő növelésére lesz szükség. Ennek mértékéről a bankok tudnak további tájékoztatást adni.

Akkor most változhat a teljes visszafizetendő összeg?

Igen, ugyanis a törlesztési moratórium alatt is kamatozik majd a kölcsönöd, így a moratóriumot követően emelkedhet a fennálló tőketartozásod.

Megéri akkor élni a moratórium lehetőségével?

Ha a kialakult helyzet miatt a következő időben úgy érzed a stabil törlesztés nem biztosított, érdemes lehet átgondolni mit jelent a moratórium a törlesztőrészletre vonatkozóan. Ugyanakkor, ha a helyzet ilyen szempontból nem érint, a törlesztési moratóriumot le lehet mondani, valamint elő- és végtörlesztésre továbbra is megvan a lehetőség.

 

A részleteket a március 18-án és március 24-én megjelent Magyar Közlönyben lehet elolvasni.

Friss hírek

Szakmai tartalmak

  • Mit tegyek, ha adósságot is örököltem?

    Örökösként a gyászon kívül szembesülnünk kell a hagyatékkal, amely nem csupán mesés vagyont jelenthet, hanem nagyobb értékű tartozást is. Muszáj vállalni a felelősséget az elhunyt után örökül kapott tartozás(ok) után? Vagyon és tartozás öröklése egyszerre A megtörtént haláleset után az illetékes helyi önkormányzat indítja el a hagyatéki eljárást, amely során felkutatják az elhunyt minden vagyonát,

  • Mely ingatlanokra nem kaphatunk lakáshitelt és mi lehet ilyenkor a megoldás?

    A lakáshitel egy viszonylag kötöttebb konstrukció, melyben a megvásárolni kívánt ingatlanra és a terheltre is egyaránt komoly feltételek vonatkoznak, szemben a személyi kölcsönnel. Melyek azonban a lakáshitel feltételei? Mi a lakáshitel? A lakáshitel egy olyan gyűjtőfogalom, mely magában foglalja az összes olyan jelzálog alapú hitelkonstrukciót, ami kizárólag lakóingatlan célra használható fel. Amelyből: új ingatlant vásárolhatunk;

  • KHR – Az egyik legnagyobb buktató a hitelképesség vizsgálatakor

    A KHR-nek elsődlegesen a hitelképességünk szempontjából van jelentősége, azon belül is annak, hogy hogyan szerepelünk rajta, ugyanis innen bármelyik pénzintézet lekérheti a hiteltörténeti előzményeinket. De mi is pontosan a KHR lista? Mit tartalmaz? Hogyan kerülünk fel rá és hogyan kerülhetünk le róla? Mi a KHR? A Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) lista nyilvántartja a magánszemélyek és vállalkozások